Jak vyčistit objektiv Meyer optik Gorlitz trioplan 2,9/50

                                 

Jak vyčistit optiku a neshánět neustále servis to je otázka. Jak se dostat do objektivu, na to jsem přišla čirou náhodou. Zašroubovala jsem sluneční clonu a nešla vyšroubovat a nakonec povolila i s vrchním krytem čoček. A pátrala jsem dál. Nyní popíšu můj návod na vyčištění soustavy čoček a vnitřku objektivu.

První věc, clonu nastavit na 2,9 tak, aby nebyly vidět lamely clony. Zašroubovat sluneční clonu a přitáhnout. Opraváři mají určitě nějaký přípravek, ale mně clona stačí. Povolím, vyšroubuji  přední kryt soustavy čoček , který  pak odšroubuji od sluneční clony, která posloužila k vyšroubování přední části s nápisem. Otočím objektiv a vzadu povolím jistící kroužek se dvěma dolíčky a tím od sebe dostanu vnitřní část s čočkami a ostřící helicoid. S ním nedoporučuji manipulovat. Nevěřili byste, co je uvnitř prachu a různých nečistot. Vyčistím usazený prach na hliníkových vnitřních částech.

                               

Další fáze je vyčištění optických členů. Pokud je prach pod první a druhou čočkou, tak vyšroubuji  jistící kroužek přední čočky objektivu viz. zelené kroužky na fotografii. Tak si uvolním přední čočku, která se opatrně vyklepne na hadřík. Pozor! Pokud je čočka zaprášená a zalepená prachem jinou nečistotou, osvědčilo se mi ji před čištěním omýt pod proudem tekoucí vody zakápnutou jarem po obou stranách a na ubrousku na čištění optiky nechat oschnout. Čočka je velmi tenká, připomíná kontaktní čočku a velice náchylná na oděr. Další fáze je velice jemné dočištění tekutinou na čištění optiky nakápnutou na jemný hadřík na brýle. Pozor, musí se pracovat velice jemně! Rovněž očistím jistící kroužek na dotažení přední čočky od prachu a špíny. 

                                 

Pokud je prach a nečistota i na přední straně druhé čočky, může se  očistit bez vyndávání, pokud je i na zadní straně druhé čočky, vyšroubuji celou soustavu viz obrázek, fialové kroužky. Důležité upozornění! Prostřední čočka je tmelená a proto je potřeba čistit jen suchým nebo jen lehce zvlhčeným hadříkem, aby se nerozleptal tmel, který drží čočku! Proto je třeba pracovat zlehka a velmi jemně a nedotýkat se tmelu! Pokud je prach i na vnitřní části zadní čočky, tu nevyndávám a ani to nedoporučuji, opatrně ji vyčistím z vnitřní části objektivu vatovou tyčinkou s nakápnutou tekutinou na čištění optiky a pak ještě hadříkem na tyčince. Pozor na dotyk po stranách s byť zataženými lamelkami clony. Pak očistím také poslední čočku ze zadní strany. Zkontroluji kvalitu vyčištění, odstraním eventuální šmouhy, vyfoukám balonkem a sesadím v opačném postupu než při rozborce. Na závěr opět optickou součást objektivu sešroubuji kroužkem, který také očistím.  Utahuji velmi jemně.

                               

Ještě před sesazováním objektivu doporučuji vyleštit hliníkovou část objektivu přípravkem metal polish na čištění a leštění hliníku. Pokud budu ovšem objektiv z altixovým bajonetem připravovat pro použití na M42, pak lamelky upiluji ještě před vsazením optické části objektivu do helicoidu. Uchrání se  tak optická soustava před hliníkovými pilinami. Víte - li někdo o jiném a bezpečnějším postupu, ráda se o něm dozvím.