Jak vyčistit Meyer optik Gorlitz trioplan 2,8/100

 Na rozdíl od piplavé práce s trioplanem 2,9/50 mm, tento kousek rozebrat a vyčistit a složit je mnohem jednodušší. Ukážu Vám postup, jak to dělám já.

                                       

Otevřu clonu na 2,8. Odšroubuji sluneční clonu, potom černý kroužek s nápisem. Uvolním ostřící kroužek. Aby nepřekážel, vyndám ho.

                                       

Pokud je prach vidět jen mezi první a druhou čočkou, vyšroubuji jistící kroužek první čočky, viz zelené značky na foto, vyfoukám prach, vyčistím skla a čočku zase vložím na své místo a zašroubuji očištěný jistící kroužek. Pokud je prach i ze zadní strany druhé vnitřní čočky a na vnitřní straně poslední třetí čočce, vyšroubuji soustavu obou čoček viz vnější zářezy označené na fotografii červeně v plášti celé soustavy dvou čoček.

                                      

Vyfoukám, očistím zadní stranu druhé čočky a vnitřkem opatrně i zadní stranu třetí čočky pomocí vatové tyčinky s nakápnutou čistící kapalinou na optiku nejlépe ale jen vlhkým hadříkem, druhá čočka je tmelená a musí se dávat pozor, aby se nerozleptal tmel! Stejným způsobem očistím i zadní stranu třetí čočky, tu se nepokouším vyndávat a ani to není třeba. . I optika trioplanu, tedy antireflex je velmi náchylný na oděr a tak se musí postupovat velmi jemně a opatrně.Také otřu závity a vše zase sesadím opačným způsobem než při rozborce. Ostřící kroužek nasadím tak, aby červená tečka byla proti hodnotě clony 2,8, zašroubuji černý kroužek s nápisem a připevním sluneční clonu .