Šídlo rašelinné v Železných horách
Neděle, 19.10.2014, 12, 30 hodin. Okolí Trhové Kamenice, nadmořská výška 600 m. n. m. Konečně vysvitlo slunce, ale bylo velmi chladno, kolem 13 stupňů. Na naší oblíbené lokalitě jsme s kamarádkou pozorovaly a snažily se vyfotit poslední samečky šídla modrého, ale bylo to už v podstatě nemožné. Padali do trávy, zcela bez síly se udržet na stéblech, nebo usedali na větve okolních stromů ve snaze zachytit teplé paprsky slunce. Den před tím jsem ještě vyfotila pářící se šídla modrá a pak kladoucí samičku, ale sobotní počasí bylo o mnoho horší, slunce se schovávalo v mracích a bylo jen kolem 11 stupňů.
Uviděla jsem sedící tandem a ve snaze je vyfotit jsem zapadla do bažinného jezírka a zmáchala až po rozkrok. Ještě že jsem měla náhradní oblečení a mohla se převléknout. Po té jsem se pustila do pronásledování samečka , který ne a ne se posadit nějak rozumně a tak jsem ho plašila a doufala, že usedne lépe. A pak se to stalo. Na této lokalitě měli samečci podivný zvyk, sedat na záda jiným samcům, ačkoli kolem bylo dost míst k odpočinku. Vytrvale a tvrdohlavě vyhledávali obsazená místa. A i ten můj pronásledovaný sameček vyletěl vzhůru ke kmeni a usedl na záda dalšího samce. Ten se ale bránil a setřásl ho.
A tak jsem ho uviděla a hned mi bylo jasné, že tohle není šídlo modré. V první chvíli mne napadlo šídlo sítinové, které se v okolí Trhové Kamenice vyskytuje také, ale nepodařilo se mi ho vyfotit jak v letu, natož uvidět a vyfotit sedící. Tento sameček seděl vysoko na kmeni a snažil se zahřát. Byl o poznání drobnější než šídla modrá. A tak jsme se s kamarádkou pomalu přiblížily a pozorovaly toho vybledlého, starého tvorečka a fotily jak o život. Když už bylo jasné, že lépe to nepůjde, vzala jsem ho do ruky a přenesla níž, zvedl se a vylétl ještě výš na kmen a po chvíli odletěl pryč v 15,10 hodin. Čas, kdy šídla z této lokality v říjnu odlétala. Slunce rychle zapadalo a prudce se ochlazovalo.
Doma jsem se snažila určit druh a stále více jsme se utvrzovala v neuvěřitelném zjištění. Našly jsme šídlo rašelinné v Železných horách! Poprosila jsem pak pana Martina Černého o určení a ten potvrdil neuvěřitelný nález. I po dalším zkoumání podle knihy Vážky České republiky, které je spoluautorem i podle snímků na internetu jsem došla ke stoprocentní jistotě. V Železných horách jsme nalezly kriticky ohrožený druh, šídlo rašelinné, vyskytující se jen na Šumavě, v Krušných horách a v Jeseníkách.
Těším se na rok 2015, neboť nějaké typy na výskyt na rozhraní CHKO Železné hory a CHKO Žďárské vrchy už mám.
PS: Více fotografií v galerii 2014, vážky. Za poskytnutí první fotografie zde děkuji Pavlíně. Kliknutím na fotografii se zobrazí ve vyšším rozlišení.