Rok 2018, rok plný zážitků

 

Neuplynul ještě rok 2018 a já ho už teď můžu zhodnotit jako skvělý.

Poklad v lesích Chrudimska

4. června jsem ještě za tmy vyrazila na mou oblíbenou lokalitu. S prvními paprsky zlatavého slunce jsem pozorovala a fotila orosené dospělé vážky červené, líhnutí vážek červených, ploských a čtyřskvrnných. Už jsem se chystala k odchodu, protože slunce rychle stoupalo vzhůru, zvedl se  vítr a začalo být i nepříjemně horko, což mi nedělalo vůbec dobře.

Sezona 2015 aneb co rok dal a vzal

 

Na sklonku 2015 jsem zhodnotila  sezonu a musím říci, že navzdory nepříznivému počasí a totálnímu rozkladu zdravotního stavu, který mi v podstatě nedovolil focení v odpoledních hodinách ale jen brzy po ránu, se mi podařilo několik husarských kousků jak fotografických, tak především nálezu nových druhů na Chrudimsku a na Pardubicku.

Vážka plavá na Chrudimsku

15.6. 2014. Ve 12,30 hodin jsem dojela na svou oblíbenou lokalitu, chovný rybník Mazánek u Kunčí, část obce Slatiňany. Po dva roky zde bylo poměrně hodně druhů vážek, především vážka černořitná, bělořitná, po pár kusech i vážka ploská, rudá, obecná, žíhaná, lesklice zelenavá. Bylo zde hojně šidélek znamenaných, brvonohých a šídlatek hnědých, šídel pestrých a zavítalo sem lovit i šídlo velké, tmavé, modré, královské, dokonce jsem zde viděla i klínatku obecnou a rohatou, které sem zalétly patrně od nedaleké Chrudimky. Nad hlavou přelétal ledňáček říční a lovil malé rybky a často jsem vyrušila volavku popelavou. Moc ráda zde fotím, protože místo zarostlé vegetací je malé, nemusím obcházet velkou plochu, dá se fotit jen v botách do vody a zapadající sluníčko spolu s porostem dodává fotkám nádherné pozadí prosvícené zlatavou barvou.

Šídlo rašelinné v Železných horách

 

Neděle, 19.10.2014, 12, 30 hodin. Okolí Trhové Kamenice, nadmořská výška 600 m. n. m. Konečně vysvitlo slunce, ale bylo velmi chladno, kolem 13 stupňů. Na naší oblíbené lokalitě jsme s kamarádkou pozorovaly a snažily se vyfotit poslední samečky šídla modrého, ale bylo to už v podstatě nemožné. Padali do trávy, zcela bez síly se udržet na stéblech, nebo usedali na větve okolních stromů ve snaze zachytit teplé paprsky slunce. Den před tím jsem ještě vyfotila pářící se šídla modrá a pak kladoucí samičku, ale sobotní počasí bylo o mnoho horší, slunce se schovávalo v mracích a bylo jen kolem 11 stupňů.