Páskovec kroužkovaný v Železných horách

Páskovec kroužkovaný je jedna z největších vážek žijících na našem území. Na červeném seznamu je uveden v kategorii ohrožený druh.Výskyt páskovce kroužkovaného na Chrudimsku nebyl doposud monitorován, známé jsou nálezy jen na několika lokalitách ( PP Buchtovka, PP V Koutech, PR Údoli Doubravy – zdroj: Železné hory, sborník prací č. 19) nebo z literárních údajů.  

Rok 2018, rok plný zážitků

 

Neuplynul ještě rok 2018 a já ho už teď můžu zhodnotit jako skvělý.

Poklad v lesích Chrudimska

4. června jsem ještě za tmy vyrazila na mou oblíbenou lokalitu. S prvními paprsky zlatavého slunce jsem pozorovala a fotila orosené dospělé vážky červené, líhnutí vážek červených, ploských a čtyřskvrnných. Už jsem se chystala k odchodu, protože slunce rychle stoupalo vzhůru, zvedl se  vítr a začalo být i nepříjemně horko, což mi nedělalo vůbec dobře.

Sezona 2015 aneb co rok dal a vzal

 

Na sklonku 2015 jsem zhodnotila  sezonu a musím říci, že navzdory nepříznivému počasí a totálnímu rozkladu zdravotního stavu, který mi v podstatě nedovolil focení v odpoledních hodinách ale jen brzy po ránu, se mi podařilo několik husarských kousků jak fotografických, tak především nálezu nových druhů na Chrudimsku a na Pardubicku.

Vážka plavá na Chrudimsku

15.6. 2014. Ve 12,30 hodin jsem dojela na svou oblíbenou lokalitu, chovný rybník Mazánek u Kunčí, část obce Slatiňany. Po dva roky zde bylo poměrně hodně druhů vážek, především vážka černořitná, bělořitná, po pár kusech i vážka ploská, rudá, obecná, žíhaná, lesklice zelenavá. Bylo zde hojně šidélek znamenaných, brvonohých a šídlatek hnědých, šídel pestrých a zavítalo sem lovit i šídlo velké, tmavé, modré, královské, dokonce jsem zde viděla i klínatku obecnou a rohatou, které sem zalétly patrně od nedaleké Chrudimky. Nad hlavou přelétal ledňáček říční a lovil malé rybky a často jsem vyrušila volavku popelavou. Moc ráda zde fotím, protože místo zarostlé vegetací je malé, nemusím obcházet velkou plochu, dá se fotit jen v botách do vody a zapadající sluníčko spolu s porostem dodává fotkám nádherné pozadí prosvícené zlatavou barvou.