Vážka plavá na Chrudimsku

15.6. 2014. Ve 12,30 hodin jsem dojela na svou oblíbenou lokalitu, chovný rybník Mazánek u Kunčí, část obce Slatiňany. Po dva roky zde bylo poměrně hodně druhů vážek, především vážka černořitná, bělořitná, po pár kusech i vážka ploská, rudá, obecná, žíhaná, lesklice zelenavá. Bylo zde hojně šidélek znamenaných, brvonohých a šídlatek hnědých, šídel pestrých a zavítalo sem lovit i šídlo velké, tmavé, modré, královské, dokonce jsem zde viděla i klínatku obecnou a rohatou, které sem zalétly patrně od nedaleké Chrudimky. Nad hlavou přelétal ledňáček říční a lovil malé rybky a často jsem vyrušila volavku popelavou. Moc ráda zde fotím, protože místo zarostlé vegetací je malé, nemusím obcházet velkou plochu, dá se fotit jen v botách do vody a zapadající sluníčko spolu s porostem dodává fotkám nádherné pozadí prosvícené zlatavou barvou.

Bylo krátce po poledni a chtěla jsem vyzkoušet focení starými skly v protisvětle, ale kde nic tu nic, jen obrovské množství ryb, narážely mi do nohou a kalily vodu, která letos páchla hnilobou a bylo ji málo.. byla jsem z toho rozmrzelá, snad nepřijdu o  pěknou lokalitu na focení…

Rozhlížela jsem se pak „co kde lítá“ ze břehu, ale fotit nebylo co . Letos zde byla opravdu velká bída, viděla jsem  jen několik kusů vážky černořitné, asi dva samce vážky bělořitné a jinak nic... (Na podzim mi přece jen rybníček vydal pěkné druhy a zafotila jsem si.)

           Mazanek                          

Ale hned u břehu jsem si všimla podivného samečka hlídkujícího na stonku rákosu.Tvrdošíjně se stavěl do špatného úhlu, zády ke mně, připomínal obtloustlého samečka vážky černořitné, ale ty oči a tmavé čelo? Dovolil mi tři snímky a zmizel. Asi dvě stě metrů odsud je Návesní rybník který je využíván k rybolovu a vážky přelétají sem a tam.

Doma jsem určila druh, objevila jsem kriticky ohroženou vážku plavou! Nejbližší výskyt je na lokalitě u Hradce Králové. Vzácný  nález na Chrudimsku, těsně u hranic CHKO Železné hory. Mám radost a těším se na letošní sezonu. A doufám, že se počet vážek i druhů na mém oblíbeném rybníčku zvýší.