Poklad v lesích Chrudimska

4. června jsem ještě za tmy vyrazila na mou oblíbenou lokalitu. S prvními paprsky zlatavého slunce jsem pozorovala a fotila orosené dospělé vážky červené, líhnutí vážek červených, ploských a čtyřskvrnných. Už jsem se chystala k odchodu, protože slunce rychle stoupalo vzhůru, zvedl se  vítr a začalo být i nepříjemně horko, což mi nedělalo vůbec dobře.

 V tom jsem našla líhnutí drobounké vážky. Na první pohled vypadala jako vážka rudá. Malinké, průhledné nic. Přenesla jsem ji i se stéblem na břeh, připnula do plampu a pozorovala jsem líhnutí.

                 

Líhnutí postupovalo velice pomalu. Poznala jsem, že se na svět dere samička. Světlo už svítilo velmi intenzivně a vůbec se mi záběry nedařily. Vážku jsem proto zastínila difuzní deskou a udělala několik fotografií. Když už sušila křídla a mně bylo znova na kolaps došlo mi, že se bude jednat o neobyčejný druh. Nechala jsem vážku být a rychle odjela domů. Tam jsem pak zjistila, že se jedná o  kriticky ohroženou vážku běloústou! Nejbližší výskyt je v okolí Ždáru nad Sázavou. V dalších dnech jsem objevila na lokalitě  několik dospělých jedinců a mohla pozorovat i kopulující tandemy.

              

Neskutečné a jen těžko uvěřitelné. Ale je to tak! Těším se na rok 2016 a očekávám novou populaci, doufejme, že ještě hojnější, než letos.